Zbýšovský chrámový sbor

Zbýšovský chrámový sbor je skupina hudebníků primárně působících v kostele sv. Martina ve Zbýšově u Brna. Sbor je složený z členů farností Zbýšov, Příbram, Vysoké Popovice a Oslavany. Mimo Zbýšov jste nás mohli slyšet i v okolních kostelích, např. Vysoké Popovice, Příbram, Oslavany, ale příležitostně i ve vzdálenějších lokalitách jako jsou třeba Petrovice u Karviné, Šošůvka. V roce 2013 o svátku Cyrila a Metoděje jsem zpívali v Pavlově při svěcení sochy sv. Anežky, kterou světil kardinál Duka.

Sbor vznikl v 90 letech pod vedením Jiřího Leszczynského, který jakožto profesionál neměl problém udělat vkusné aranžmá takřka z jakékoli písně. Tehdy jsme začínali se zpěvníkem Cantate. Postupně jsme získávali zkušenosti a z původního počtu 5-6 lidí jsme se rozrostli na 15-ti členný soubor. Zvyšovala se i náročnost repertoáru. Vrcholem této éry byl rok 1998, kdy jsme natočili svoje první a zatím poslední CD. Pak jsme náhle přišli o sbormistra (měl jiné priority) i další členy (svatby, stěhování apod.) a torzo sboru řešilo otázku, jak za těchto podmínek zvládnout blížící se vánoce. Vedení sboru se ujal Martin Leščinský. Společně jsme našli dost odvahy a šli jsme do toho. Od té doby se každý rok zvyšuje naše jistota. Další oživení nastalo, kdy se k nám připojili nové posily, dostali jsme dotaci na nové klávesy.

Repertoár vybíráme podle našeho vkusu, aby nás práce bavila a taky podle našich schopností, aby to nebylo více dřiny než radosti. Zpíváme relativně jednoduché písně. Základem jsou zpěvníky Hosana, Zpěvy z Taizé, Koinonia. Nebráníme se ale i jiným zdrojům, jsme otevřeni.

Na www.youtube.com najdete některé naše písničky, zde je jen malá ochutnávka.

Ze všech národů a míst

Ať požehnán je Bůh

Najdete nás i na FB zde.